duyuruSizde hem canlı radyo dinleyin, hem de yeni insanlarla sohbet edin.
facebook twitter instagram skype

Yörük ALi

Yörük ALi

Yörük ALi

Yörük ALi

Ön Söz;
Adana / bürücek yaylasina doğru findikli eteklerinde Yörük çadırları vardir 100 senedir veya daha fazladir oralardadir Mustafa kemal Atatürk dediği bir söz bunu aslında doğruluyor “Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez”

Toroslarda yoruklere emanet ettiğimiz 100 üzeri oğlaklarimiz var, her ay en az 1 vey 2 defa babam ile beraber uğrarız ihtiyaclarini gideririz ve alacaklarimizi alir döneriz. Yörüm Ali emmi dediğimiz abimiz var babam da kendisini pek sever sayar, cuma akşamı aksam 18:00 civarı aradi beni babana ulaşamadım ulaşırsın hemen gelmeniz gerekiyor dedi bende ne olduğunu sordum sürüye kurt veya çakalın dadandigini bildirdi baya zahiyat olduğunu söyledi.

Babami aradim telefona bakmadi iş yerinden çıkıp arkadaşları ile eve gelmeden once uğradığı bir çay ocağı vardi büyük ihtimal orada ve telefon arabada idi, evet tahminim doğruydu babama durumu anlattim hemen yola çıktık gideceğiz yer 110 km yaklaşık 30 35 dakikamizi alacakti veya 40 tabiki ben kullanırsam, Pozantı/tekir gekdikten sonra yukari tirmanmamiz ve ormanlik alani gecmemiz lazimdi ve zifiri karanlik kış vakti ve kar vardi.

Bürücek fındıklı arasında ormanlik alanı gecmeden aracımız kara saplandi dedim eyvah!, aşaya indim karı temizledim bir kac denemeden sonra saolsun araba tam gömüldü mü ve adana da zincir ile işimiz yoktu zaten kış vakti özellikle kar olduğunda gelmiyorduk.
1,5 saat aradan sonra babam “oğlum yürüyelim aşaya doğru yoksa donacagiz” dedi, 30 dakika kadar rampa aşağı inip sağa doğru keskin bir viraj vardi orada bir kulübe olduğunu hatirladik, orası bazi zamanlar cafe olarak işletiliyor bazende dinlenme yeri olarak, kulübeye geldiğimiz de boştu beklemeden devam ettik ve Yörük çadırlarını gördük ama az ileride 10 veya 15 kurt sürüsünü gördü babam “oğlum üzerinde çakmak varmi” dedi var dedim hemen yerden bir ağaç dali aldi çeketinin cebinde bez ve küçük kolonya şişesi çıkardı, dedim baba napiyorsun “Eğerki saldirirlarsa ateş ile yakip onlari kokutacagiz” dedi, dedim baba “indiana Jones misin” gülerek ilerledik az ileride 2 kurtun bize doğru geldiğini görünce babamla kulubeye doğru kosmaya başladık.

Arkami bir döndüm o 10 12 kurt bizim peşimize düşmüştü,kulübeye geldigimiz de kapi kitli idi tahta kapi oldugundan babamla 2 omuz darbesi ile kapiyi kırıp iceri girdik, beklemeye başladık babam “ateşi yakip onlari korkutucam sen bekle” dedi ama buna izin vermedim, 1 saat kadar da orada bekledik telefonlar hattı hala yoktu.
Bir traktör sesi duyduk ve seslendik bizi almalari için saolsun 2 köylü ellerinde tüfek 2 el ates açarak kurtları uzaklaştırdı “Ne yapiyorsunuz burada” sordular hakli yere “Arabamiz yukarida kaldi karda onu cikarabilirmiyiz” dedik saolaunlar beraber arabamizi cikardik bizi de çadırlara kadar da götürdüler, ali amca bizi merak etmis ama çocukları ile hayvanların başından ayrilamamislar 112 keçiden 33 tanesi telef olmuştu, gün ağardı ve ali amca ve çocukları ile tüm hayvanlarin kaldigi yeri citleri tamir ettik ne eksik varsa yaptik eve dönme vakti geldi ve vedalaştık dönerken kulubenin önünde durup bir not biraktik numaramizi yazdik tüm hasari karsilicagiz dedik ve yolumuza koyulduk.

Bizden hikayeleri takip etmek için RadyoTrendFm.Com takip etmeyi unutmayın..

 

– KivanC


Yazar: Che

Görüntüleme: 401

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2021

Cevap bırakın

RadyoTrendFM.Com

Günümüzde internette vakit geçiren insanların tercih ettiği radyolu sohbet sitesi sizlere en hit parçaları reklamsız ve kesintisiz olarak sunuyor. Bunun yanı sıra sohbet sitesi sayesinde yeni insanlarla tanışabileceğiniz üyeliksiz ve ücretsiz sohbet sitesini size sunuyor.

Takip Et

Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın!

facebook twitter instagram skype
© 2021 Copyright - RadyoTrendFM.COM - Zurna Sohbet - Geveze Sohbet - Sohbet - Chat - Trend Sohbet - Mynet Sohbet

Trend Radyo bir TrendSohbet.Com sitesidir.

Zurna Sohbet Mynet Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Chat