Caz Müziğinin Tarihi

CAZ MÜZİĞİNİN TARİHİ

İlk kez ABD’nin güney eyaletlerinde, 1900’lerin başında gelişmeye başlamış bir müzik türü olan Caz (Jazz) müziği, Afrikalı-Amerikalı ve Batı müziği tekniklerinin harmanlanmasıdır. Bu müziğin dünya ile tanışması ise 1917 yılında Dixieland Jazz Band’in ilk plaklarının piyasaya çıkmasıyla oldu. 1920 ile 1930’larda popülerliğinin artmasıyla, başta tüm ABD olmak üzere, dünya genelinde Caz Çağı yaşandı.

BLUES VE CAZ

Birçok blues şarkıcısı, elinde bir banço ve gitarla köyden köye, tarladan tarlaya dolaşırdı. Yaptıkları müziğin tarzına da country ve “arkaik blues” denirdi. Caz ve blues birbiriyle o kadar yoğun harmanlanmıştır ki günümüzün en modern ve en “serbest” çalan müzisyenleri bile kendilerini blues’a bağlı hissederler; gerçekten de, blues bilinci bugünkü cazda çoğu erken caz stilinden daha köklüdür.

CAZ’IN TÜRLERİ

Caz müziği 100 yılı aşkın tarihi içinde çok farklı alttürler geliştirmiştir. Günümüzde de sürekli değişik açılımlara doğru giden caz müzisyenleri türler arası geçişlere, kültürlerarası müzikal deneylere girişmektedir ancak ana hatları ile ve kronolojik olarak türleri ele almak istersek şöyle bir liste ile karşılaşırız:

* Swing
* Bebop
* Cool Caz
* Hard Bop
* Free Caz
* Caz Rock Fusion

KULLANILAN ENSTRÜMANLAR

İlk caz grupları enstrümanlarını nereden buluyorlardı peki? Avrupalı bandolar; trompet, trombon, klarnet, saksafon ve tubayı içeren orkestra modelini geliştirmişlerdi. 20. yüzyılın başında New Orleans’ta bando enstrümanları kullanan birçok siyah ve beyaz orkestra vardı. Bunlar parodiler, piknikler, danslar ve cenazeler için marşlar çalarlardı. Yeni dünyaya (Amerika’ya) köle sağlayan Afrika bölgesinin trompet, klarnet ve saksafonu anımsatan aletleri yoktu.

Geveze Sohbet – Mobil Chat – Trend Chat – Zurna Sohbet – Mynet – Radyo Trend

Che 870
Cevap bırakın

whatsappWhatsapp: +90 533 031 18 18
facebook twitter instagram youtube pinterest linkedin spotify soundcloud

Radyo Sohbet Sitesi